top of page

6 stvari koje mnogo bolje radimo uz muziku
#1 Učenje


Više puta je dokazano kako muzika pozitivno utiče na koncentraciju i fokus, omogućavajući nam lakše pamćenje. Treba imati u vidu da se ne radi o bilo kom žanru, već o klasičnoj muzici baroknog perioda (Mozart).


Takav stil vođenja fraze uz tempo od 60 otkucaja u minuti, momentalno utiče na aktiviranje desne hemisfere mozga, dok učenjem istovremeno aktiviramo levu hemisferu, čime maksimalno povećavamo procenat zadržavanja informacija u mozgu.

Napomena: Kao osoba direktno uključena u muziku dugi niz godina, primetila sam da ovakav način učenja ne odgovara svim muzičarima, jer je njihov mozak naučio da se koncentriše na tok muzike, raspoznavanje fraza, instrumenata koji su uključeni u izvođenje i slično čime se postiže kontraefekat.#2 Rad


U današnje vreme, većina poslova nosi sa sobom i određenu dozu stresa koji vremenom postaje ozbiljna kočnica za dalji napredak. Istraživanjem ponašanja ljudi na radnom mestu, došlo se do zaključka da slušanje muzike laganog tempa prilikom obavljanja bilo koje vrste posla može redukovati stres i do 60%.


Uz to, povećava se produktivnost kao i kreativnost zaposlenog, zato poslodavci – vreme je da mučnu tišinu zamenite prijatnom, muzikalnom atmosferom.#3 Čitanje knjiga


U poslednje vreme, sve manje ljudi je voljno da izdvoji određeni deo svog slobodnog vremena kako bi pročitalo dobru knjigu, pod izgovorom da „opterećuje već dovoljno umoran mozak, da zahteva mnogo vremena, da sve može mnogo brže da se nađe na internetu, da se previše razlikuje pisani i govorni način fraziranja“ i slično


Slušanjem muzike (preporuka klasične) prilikom čitanja knjige, ubrzava se proces čitanja i pojačava se doživljaj čitave knjige, jer istovremenim slušanjem muzike i čitanjem povezujemo priču sa muzikom i samim tim lakše stvaramo slike u glavi i pravimo svoj specifican „film“. Zato se ne kaže za džabe da nikada ne može biti isti doživljaj jedne priče kada se odgleda na filmu, odnosno nečijoj individualnoj interpretaciji priče i kada se pročita knjiga.#4 Vežbanje i rekreacija


Ova stavka je svakako većini već poznata i prilično je svi koriste. Muzika koju volimo nam pomaže da lakše izdržimo napor, bol i budemo istrajniji u treningu. Razlog za to je taj što prilikom slušanja omiljene muzike mozak oslobađa prirodne supstance koje ublažavaju bol (takozvani opioidi) i deluju slično kao morfijum. Istraživanjem se utvrdilo da ljudi koji slušaju muziku prilikom vežbanja, utroše duplo manje energije od onih koji „rade u tišini“.#5 Ljubav


Svakako da muzika utiče i u ovom domenu našeg života. Iz tog razloga, veliki broj pesama danas ima manje ili više ljubavnih poruka. Muzika deluje opuštajuće na organizam i produbljuje naše emocije tako da osetljivije reagujemo na različite stimulanse. Zato se opustite, ostavite tabu teme u prošlosti gde im je i mesto, pustite neku dobru muziku i uživajte.#6 Meditacija


Sve veću popularnost i značaj dobija relaksacija kroz meditaciju. U meditaciji ulazite u dubinu svog bića, potpuno ste fokusirani na svoju unutrašnjost i kontrolišete svoje misli. To je velikom broju ljudi prilično apstraktno i teško jer živimo u vremenu gde nam se plasira ogroman broj informacija, insistira se na prenaglašenom, preglasnom, površnom odnosu prema stvarima i okruženju tako da nam je često potrebno mnogo vežbe i vremena da se naviknemo i prihvatimo tišinu i umirimo misli. Muzika moze ubrzati ovaj proces. Uz jednostavnu, tihu, pozadinsku melodiju, mnogo je lakše postići relaksiranost, kontrolu disanja i smiriti „buku u glavi“ jer nam odvlači pažnju od spoljašnjih zvukova i nadolazećih misli.


Dakle, složićemo se da je uticaj muzike neprocenjiv i da smo mu neizbežno svi izloženi u većoj ili manjoj meri. Na nama je da li ćemo taj uticaj iskoristiti i okrenuti u svoju korist i lično poboljšanje.


תגובות


bottom of page