top of page

Tračak nade: priča ispričana kroz dvodelnu pesmu

Forma dvodelne pesme spada u najzastupljenije muzičke forme romantizma. Ova forma pesme u klasičnoj muzici podrazumeva elementarni dvodelni oblik (šema a-b) ili trodelni oblik sa ponovljenim prvim delom (šema a-b-a). Ova dva tematski različita odseka (označena abecednim slovima a i b) su približno jednakog trajanja.


Kompozitori 19. veka koriste formu dvodelne pesme i kad je samostalno delo, ali i kao deo kompozicija složenijih oblika.


Frederik Šopen, istaknuti predstavnik romantizma, u svom bogatom opusu komponovao je 74 kompozicije za klavir u obliku dvodelne pesme koja po svojoj formalnoj strukturi i poetskim obeležjima nema premca u evropskoj muzici.


Nemački predstavnik romantizma, Franc Šubert iskomponovao je oko 600 solo pesama u obliku dvodelne pesme. Dvodelne pesme pisali su i Vagner, List, Brams i Mendelson. Forma dvodelne pesme je i dalje izuzetno prisutna u savremenoj muzici.


Poslušajte „Tračak nade”, modernu romantičnu kompoziciju komponovanu u obliku dvodelne pesme...
コメント


bottom of page