top of page

Larina pesma iz filma Doktor Živago1966. godine čitav svet je pevao srceparajuću melodiju iz filma DOKTOR ŽIVAGO, Larinu pesmu. Kod nas su je, u različitim aranžmanima, pevale izuzetne pevačice: Tereza Kesovija, Nada Knežević i Marjana Deržaj, svaka na svoj način - Tereza sa puno zanosa, sa teatralnim oscilacijama, u francuskom maniru, Marjana nežno, a Nada stabilno, osećajno i ležerno, tj. onako kako jedino i ume...Larina pesma


Znam, Laro, znam da pamtiš onaj dan

Kada je s njim nestao jedan san

Još tuga spi na bledom licu tvom

Bez njega, znam, hladan i pust je dom...


Stepom čete vojnika jure

Strepiš da l’ živi još uvek on...

Vojnici svi sad vole pesmu tu

Zajedno s njim pevaju uvek nju!


Znam, Laro, znam da pamtiš onaj dan

Kada je s njim nestao jedan san

Vreme leti a njega nema

Laro, znaj, ipak će doći on


Čuj, Laro, čuj zvuk stare pesme te

Kroz tamnu noć ona ti vraća sve...Doktor Živago je ujedno i roman i zbornik stihova glavnog junaka Jurija Živaga. Dirljiva priča o životu i ljubavi pesnika-lekara tokom ruske revolucije.


Roman ima dva paralelna toka- lični i ljubavni na jednoj strani i društveno-politički, na drugoj. Jurij Živago, želeći da zaštiti svoju porodicu, odvodi je iz Moskve, a skrovište nalazi u visoravnima Urala. Odvodeći porodicu, biva upleten u borbu između crvenih i belih, kao i u ljubavnu vezu sa prelepom sestrom Larom. Ljubavna priča Jurija Živaga umnogome će biti uslovljena okolnostima proisteklim iz ambijenta ruske revolucije i kasnije građanskog rata.


Boris Pasternak je dobio Nobelovu nagradu za roman Doktor Živago 1958. godine. Međutim, kako je tadašnja vlast, na čelu sa Nikitom Hruščovim, bila nezadovoljna tematikom romana, Pasternak se odrekao nagrade. Roman je ponovo objavljen 1988. godine i tada je Nobelova nagrada namenjena Borisu Pasternaku uručena njegovom sinu.Comments


bottom of page